Volejte v noci i ve dne

+420 271 913 505, +420 724 162 047

Final, s. r. o.

K Václavce 1266/5
148 00 Praha 4

Jak to dělám já

Ze všeho nejvíc mne irituje, když i relativně velmi vzdělaní lidé nedokáží napsat kloudnou větu. Je to odvěký problém předávání informací srozumitelnou formou. Často se k tomu navíc přidá ještě pro tuzemsko tak příznačná patologická nedůslednost, která konečný výsledek degraduje do zcela zmatečné podoby.

Tyto nešvary ovšem zdaleka nejsou jen záležitostí vnitřních předpisů organizací. V hojné míře se vyskytují také v samotných právních předpisech, zejména v jejich nižších normách, což je dle mého soudu značně tristní. Někdy z toho mívám pocit, jako by autor před tím vypil litr finské vodky. Nebo snad ruské?

S ohledem na mé dlouholeté zkušenosti dobře vím, o čem mluvím. V oblasti práva se pohybuji již více jak čtvrt století. Vyznávám logiku a systematičnost, preferuji texty na úrovni ústavního práva. Velmi se mi líbí nový občanský zákoník, i když jeho systematiku by bylo možné sestavit lépe. Kdysi k takovým předpisům patřil i původní zákon o účetnictví z roku 1991. Postupem času, a zejména po roce 2000, se však proměnil ve snůšku blábolů.

Smyslem mé práce je tyto excesy v mezích možností napravovat. K tomu používám řadu originálních metod, postupů a vlastních pomůcek, pomocí kterých se snažím poskytnout čtenářům lepší pohled na věc. Mým cílem je předávat uživatelům srozumitelné informace, bez ohledu na to, zda se jedná o vnitřní nebo obecně závazné právní předpisy.

To je také jeden z důvodů, proč jsem před téměř třiceti lety vyvinul technologii Read and Know, která umožňuje každý předpis lépe strukturovat a doslova jej rozebrat a znovu složit do přehlednější, snadněji uchopitelné podoby.


K elektronické sazbě používám program Lotus Word Pro, který je pro tento druh technokratické literatury nejvhodnější. Jedná se o geniální aplikaci legendární značky Lotus Development, která dnes patří pod křídla IBM. Nemálo unikátních funkcí jsem zavedl právě díky schopnostem tohoto výjimečného publikačního rozhraní.

Zdrojová data mám uložena ve formátu LWP, ve kterém mohu texty snadno vytvářet a upravovat, zalamovat je pro tisk nebo pro export do formátu PDF, nebo soubory extrahovat do jiných formátů a prostředí.

Troufám si tvrdit, že bez tohoto profesionálního nástroje by byla moje práce zhola nemožná, nebo by pro mne byla opravdu velkým utrpením. A taková práce by mne již nebavila. Společně tvoříme dokonalou dvojku.

Jsem pamětníkem počátků českého Internetu a také operačního systému Windows. S osobními počítači jsem se seznámil již ve druhé polovině 80. let a po roce 1989 jsem na tyto poznatky navázal. Byl jsem jedním z prvních průkopníků DTP na platformě PC, začal jsem používat na tehdejší dobu pokročilý program Lotus AmiPro a některé další, které byly tehdy ještě v plenkách.

Využil jsem své literární schopnosti a v oboru finančního účetnictví a související právní legislativy jsem se věnoval psaní metodických podkladů a posléze i veřejné publikační činnosti. V tomto odvětví jsem se postupně stal profesionálem a také specialistou vnitřních předpisů.

Prošel jsem celým novodobým vývojem informačních technologií až do současnosti. Vždy mne nejvíce zajímaly možnosti elektronického publikování a jeho využití v praxi. Vzhledem k mému autorskému zaměření na obsah, který se často mění, je to logický způsob, jak poskytovat uživatelům aktuální informace.


Všechny tyto zkušenosti využívám dodnes, a to nejen při tvorbě a vydávání elektronických publikací, ale například i k projektování firemních webů, které navrhuji a spravuji.

Obvykle to dělám tak, že zakoupím šablonu, kterou pak upravím a přeprogramuji k mému účelu. K dispozici mám různé pomůcky, včetně Adobe Dreamweaver, protože ale pracuji výhradně se samotným kódem, používám nejčastěji starý dobrý Microsoft FrontPage. Pokud nedovolíte programu, aby vám zasahoval do kódu, je to stále velice praktický editační nástroj.

Preferuji spíše jednoduchost a rychlost načítání stránek před množstvím efektů. Ovšem moderní doba si žádá své a důkazem toho je i tato prezentace. Je tady hodně javascriptu, takže se stránky mohou načítat o něco pomaleji, než bych si představoval, i když jsem se množství kódu snažil zredukovat na minimum.

Baví mne pracovat s grafikou, již od verze 3 používám Adobe Photoshop a také Illustrator, zkušenosti mám i s CorelDRAW a dalšími. Pro převod dokumentů z formátu LWP do formátu PDF používám Adobe Distiller, pro další úpravy souborů pak Adobe Acrobat.

Je ohromně vzrušující sledovat, jak vám dílo vzniká pod rukama. A v podstatě nezáleží na tom, zda píšete knihu nebo třeba programujete v html kódu. Ta samotná práce je pro mne vždycky to nejlepší.


Problémem je, že v současné době není k dispozici žádný univerzální publikační nástroj, který by bylo možné využít k jednoduché tvorbě, distribuci i aktualizaci v pravém slova smyslu elektronických publikací.

Formát PDF je sice dobrý k prezentaci knih ve stejné podobě jako v jejich tiskové formě, ale například v případě titulů, jejichž obsah se mění doslova ze dne na den, je zcela nepoužitelný. Je málo kreativní. Ve stále rychleji rostoucím mobilním prostředí působí spíše jako dinosaurus. Navíc k jeho distribuci musíte stejné využít jinou technologii, zvláště pokud je publikace koncipována jako datové úložiště a je složena z více souborů.

K tomu v prostředí Windows používám již od poloviny 90. let technologii InstallShield, původní produkt Stirling Technologies, později InstallShield Corporation, který za tu dobu vystřídal několik majitelů a dnes patří pod křídla Flexera Software. Takto mohu publikace dopravovat k uživatelům pomocí kompilovaných instalačních balíčků. Zpočátku jsem distribuci prováděl na disketách 3,5", potom na CD a nyní již výhradně prostřednictvím internetu.


V minulosti jsem používal publikační rozhraní ForeHelp, které umožňovalo přípravu interaktivních elektronických publikací pro formát WinHelp, HTMLHelp, InterHelp nebo JavaHelp. Výrobce ForeFront ale v roce 2001 ukončil svou činnost, a tak tento šikovný produkt s nemalou budoucností bohužel zanikl. Dnes používám k exportu souborů do formátu CHM alespoň Microsoft HTML Help Workshop. Mohu tak udržet plnou kontrolu nad kódem a jeho čistotou, což je na druhou stranu velká výhoda.

Mojí specialitou bylo vždy vydávání informačních systémů složených z tištěné knihy a elektronické verze publikace na technickém nosiči dat, dodávaných v takzvaném kompaktním balení; obvykle krabici s barevným obalem v designu obálky knihy. Tyto produkty poskytují uživatelům nejdokonalejší způsob využití prezentovaných informací. Příprava, výroba a údržba takových titulů je ovšem velice náročná a drahá.

Mimo jiné i ze všech výše uvedených důvodů jsem se rozhodl vyprojektovat novou moderní publikační technologii, pro jejíž vývoj nyní hledám vhodného partnera. Tato v mnoha ohledech přelomová technologie umožňuje jednoduchou integrovanou přípravu, distribuci a správu i vysoce strukturovaných elektronických publikací, včetně jejich zabezpečení, a to na všech běžně dostupných platformách. Mohla by dobře posloužit každému vydavateli i koncovému uživateli (čtenáři) a doslova proměnit celé odvětví.


V šuplíku mám ještě spoustu věcí, které bych rád jednou vytáhl ven a zrealizoval. Ovšem, jak správně podotkl pan Suchařípa ve filmu Faunovo velmi pozdní odpoledne: „Když ono se to všechno stihnout nedá“.

A tak se jednou budu moci rozloučit konstatováním, že je za mnou hodně práce, kterou jsem neudělal.


Michal Cipra, autor a projektový manažer cv